Jak začít

 

Vyberte si měřítko

Železniční modelářství je ušlechtilý koníček náročný na čas, peníze a prostor.

Stejně jako u jiných hobby platí, že čas strávený modelařením se do délky života nepočítá, takže modeláři se dožívají v duševní svěžesti vysokého věku.

Peníze do modelaření vložené jsou skvělou investicí.

Prostor, který pro své železniční hobby máte k dispozici, je základ, od toho se odvíjí i volba měřítka, čili poměru zmenšení.  Ve střední Evropě a kulturní oblasti jablečného štrůdlu jsou nejběžnější měřítka 1:87 zvané H0 (há nula, jde o zkratku z německého „Halb Null“ čili polovinu z měřítka 0 (nula) 1:43), 1:120 zvané TT (z anglického „train table“) a 1:160 zvaného N. Existují měřítka i další. Měřítkům se také říká velikost či modelová velikost.

Rozhodnutí, kterému měřítku se věnovat, často činí za děti rodiče koupí, dětem pak měřítko vydrží obvykle celý život. Doporučujeme si promyslet, kolik prostoru máme doma pro svůj koníček k dispozici a jaký druh železničního provozu chceme modelovat – zda dráhu hlavní a dvoukolejnou, nebo jednokolejnou, velká nádraží nebo trať lokální či velké depo nebo vlečkový areál továrny, lomu, překladiště aj.

Neexistuje „nejlepší“ nebo „nejvhodnější“ měřítko. Každé měřítko má své vlastnosti, čili svými zastánci nazývané výhody a odpůrci nevýhody. Skutečně však jde o vlastnosti: H0 má nepropracovanější modely v detailu, nejlepší jízdní vlastnosti a potřebuje nejvíce místa.
TT má mnohem menší nároky na místo, N pak nejmenší.

Pro výběr je podstatné to, zda se vám příslušné měřítko a modely v něm líbí a přinášejí vám radost. Proto své prostorové a provozní možnosti volte rozumem, ale vybírejte srdcem a citem, nemůžete se splést.

 

Domácí kolejiště, dioráma, moduly, sbírka? Do čeho se pustíte?

Rozhodnutí záleží na prostoru a penězích, které máte k dispozici, na tom, jaký druh provozu chcete modelovat, a které části železničního modelářství se chcete věnovat.

Nebudeme si nic zastírat, železniční modelářství je koníček náročný na prostor, čas i peníze. O to více radosti a hezkých chvilek Vám pak vaše dílo přinese. 

Spaluje Vás sběratelská vášeň? - Budujte svou sbírku.

Rádi se díváte na vlak jedoucí krajinou?  - Postavte ovál.

Rádi posunujete? - Postavte vlečkový areál.

Máte rádi, když vlak jede odněkud někam a nekrouží jen dokola? - Tedy kolejiště se stanicí, skrytou stanicí pro střídání souprav a odbočkou třeba krátké lokálky.

Jste individualista, ale umíte přitom hrát v týmu? - Dejte se na modulovku.

Milujete propracovaný detail a výjev třeba i ze skutečnosti? - Postavte dioráma. Železniční modelářství má řadu podob a každý si v něm přijde na své. 

V jednoduchosti je krása a je dobré začít menšími, časově i finančně méně náročnými projekty a ty dále propracovávat a rozšiřovat. Inspirativních plánků a návodů domácí i zahraniční provenience je k dispozici celá řada.    

 

A k tomu všemu jsme vám ku pomoci radou, činem i skutkem. 

Chcete obdarovat své blízké, zejména pak děti nebo vnoučata? Přijďte, napište nebo zavolejte, poradíme vám.

Proč se my převážně věnujeme modelové velikosti TT?

Protože nám ji před více než 45 lety rodiče koupili k Vánocům pod stromeček (neboť byla tehdy právě v obchodě dostupná a sehnali ji …).